Polyglot Gathering 2023

Bu dildeki çevirinin 69%'i tamamlanmıştır. Tüm güncel bilgilere İngilizce dahil ulaşılabilir.

Polyglot Gathering Online – 2 Nisan - 30 Mart, 2023 tarihleri arasında

Hey! Polyglot Gathering'i duydunuz mu?

The Polyglot Gathering is the world’s biggest international event for polyglots and language lovers which is being organized every single year at the end of May. This fantastic event is fully packed with awesome talks and presentations, rich cultural activities and fun social program. And what is the best part? Everything is related to languages!

During the event, the participants spread their love and exercise their passion for cultures and languages, share tips and experiences, and most importantly use and practice many languages to discuss, listen, learn, and socialize with one another. Learners, teachers, enthusiasts, beginners, professionals, scientists, educators, Polyglot Gathering is here for all of us! Are you ready to join?

Bu yılki Polyglot Gathering Online'dan neler bekleyebilirim?

İyi ki sordunuz! Polonya'daki yüz yüze etkinliğin yanı sıra bu yıl da çevrimiçi bir etkinlik düzenlemeye karar verdik. Katılımcılarımızın tanışıp birbirlerinden öğrenmelerinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz, bu nedenle Polyglot Gathering Online 2023'yi benzersiz online dil tecrübeleriyle dolu eksiksiz bir bütün paket haline getirmek istiyoruz!

Büyüleyici sunumlar

Get ready to get inspired by polyglots from around the world who are going to share their experiences by giving live talks in many languages about a huge variety of subjects related to languages. Whether you want to explore a specific language in depth, or you want to learn about different methods to learn languages, there will be more than enough cool talks for you to choose from.

Canlı konuşmalar bittiğinde Polyglot Gathering Online 2023'in bitiminden sonraki 1 ay boyunca dilediğiniz kadar tekrar izleyebileceksiniz. Bu ne kadar harika, değil mi?

Dil pratik odaları

Would you like to practice your French, German, Indonesian, or Swahili? We’ve got you covered! The hugely popular language practice rooms will make a return during this year’s Polyglot Gathering Online and you will be able to practice a wide and vibrant variety of languages throughout the entire event with other polyglots. 1 language, 1 hour, 1 room, just pick one and go ahead!

Kapsamlı bir program

Polyglot Gathering Online 2023 konuşmaların yanı sıra seyirci veya aktif bir katılımcı olarak bulunabileceğiniz dillerle ilgili birçok eğlenceli aktivite sunacak. Şu anda sizin için çok sayıda harika sürpriz planlıyoruz, bu nedenle daha spesifik ayrıntıları açıklayacağımız zamana kadar bizi takipte kalın.

Sosyal ve kültürel etkinlikler

Let’s all have fun together and get to know each other in a multilingual environment! Polyglot Gathering has always been about its people and celebrating the beautiful diversity of backgrounds, cultures, and of course languages. Despite the fact that everything is happening online during the current times, this event will make you interact with others and allow you to feel and embrace the polyglot atmosphere to the fullest level.

Aktif olan çokdilliler topluluğunun bir parçası olmak

Telegram grubumuz zaten etkindir ve Polyglot Online Gathering Online 2023 sırasında ve sonrasında açık kalacaktır. İlgi alanlarınızı paylaşan diğer insanları bulmak ve belki de onları Buluşma'dan önce biraz tanımak mı istiyorsunuz? Oturumlar sırasında birbirinizle iletişim kurmak ve paralel oturumlar boyunca kimin ne yaptığını görmek mi istiyorsunuz? Yeni bağlantılarınızla ve arkadaşlarınızla sonra iletişim halinde kalmak mı istiyorsunuz? Cevabınız evet ise, bütün bunlar için en iyi yerdesiniz!

Polyglot Gathering Online 2023'in Telegram grubuna göz atmak için buraya tıklayın.

Katılım Sertifikası

Her katılımcı etkinliğin sonunda e-posta yoluyla katılım sertifikası alacaktır. Bunu okulunuzda, üniversitenizde, işyerinizde veya büyükannenize veya torununuza gururla gösterin!

Biletinizi almaya hazır mısınız?
Şimdi sanal yerinizi ayırtmak için aşağıyı tıklayın.